HAKKIMIZDA 

Murat GÜNDOĞ tarafından kurulan tabldot firmamız 2001 yılından beri Bornova, 3.Sanayi Sitesin' deki toplu yemek üretim tesisinde Tabldot ve Restaruant hizmeti vermektedir.
Firmamız 13 personel ve 3 adet sevkiyat aracıyla Pınarbaşı, Işıkkent, Kemalpaşa, Bornova Bölgesindeki işletmelere RESTARUANTIMIZDAKİ ev yemeği lezzetini tabldot ve toplu yemek hizmetiyle birleştirip  sunmaktadır.
En önemlisi de restaurantımızın mutfağındaki toplu yemek üretimimizde ki hijyenden ödün vermeyişimizdir.

  • MİSYONUMUZ

Övünç Yemek ve Restaurant olarak misyonumuz; toplu yemek verdiğimiz firmalarımıza hijyenik çağdaş üretim koşullarında restaurant yemeğimizi tabldot hizmeti sunmaktır.
Çağdaş üretim koşulları ve kaliteden ödün vermeden her bütçeye uygun catering hizmeti sunmak, şirket olarak bizim en önemli sorumluluğumuzdur.

  • VİZYONUMUZ

Övünç Yemek ve Restaurant olarak kurulduğu tarihten itibaren İzmir toplu yemek sektöründe kaliteli ve çağdaş üretim anlayışıyla öncü bir kuruluş olmayı amaçlamıştır.
Bugün de hedefi; sektördeki gelişmelere ve değişimlere öncülük etmek, şirket bünyesinde uygulanmakta olan çağdaş tabldot üretim standartlarını
sürekli geliştirmek ve müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamaktır.

  • HEDEFLERİMİZ

Hedefimiz, hijyenik ve lezzetli toplu yemek üretip, müşteri istekleri doğrultusunda hizmet sunarak, müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutmaktır.
Kalite ve hijyen anlayışımızdan ödün vermeden , sektördeki değişim ve gelişimlerin öncüsü ve takipçisi olmayı amaçlayan çalışma prensiplerimizle hareket ederek; firmamızın tabldotta ve toplu yemekte pazar payını ve rekabet gücünü artırmaktır. Belirlediğimiz hedeflerimiz doğrultusunda; kalite güvence sisteminin mükemmel bir şekilde işlemesi ve geliştirilmesi için sürekli iyileştirme kapsamında çalışmalarımız büyük bir hızla devam etmektedir.

  • HİJYEN POLİTİKAMIZ

Övünç Yemek tabldot yemek üretimi öncesinde ve üretim sırasında ve sonrasında hijyene büyük önem vermektedir. Firmamız; insan sağlığına verdiği önemin bir parçası olarak faaliyetlerini Gıda Mühendisleri’nin yönetiminde gerçekleştiren "Kalite Güvence" ve "Hijyen Güvence" departmanlarını kurmuştur. Restaurant genelinde hakim olan hijyen; depolar, tatlı imalat alanı, kahvaltı hazırlama, et hazırlama ünitesi ve yemek nakil araçlarına kadar tüm departmanlarda kendini hissettirmektedir.